2017 Region Predictions

February 21, 2017

Uncategorized

Here are my predictions for Regions 1-3. I am not attempting to pick Region 4 or 5 since there are two teams I cover in each. Thanks Realignment. Also I know top four go to states but am only listing Top 3.

REGION 1

106  Finals Favorite: Samuel Edd Alverez, St. Joseph vs. Justin Bierdumpfel, Don Bosco

Third Place: Brandon LaRue, High Point

Prediction: I am going to go with Alvarez if he can get by LaRue.

 

113  Finals Favorite: Logan Mazzeo, Emerson vs. Devin Flannery, High Point

Third Place: Eddie Ventresca, Pope John

Prediction: I think Mazzeo is the winner.

 

120  Finals Favorite: Joe Aragona, Pope John vs. Mark DiGeronimo, Kittatinny

Third Place: Brandon Wyble, Butler

Prediction: I think Aragona puts it all together this week.

 

126  Finals Favorite: Jake Rotunda, Pope John vs. Luke Mazzeo, Emerson

Third Place: Trevor Fleet, West Essex

Prediction: I like Rotunda.

 

132  Finals Favorite: John Burger, New Milford vs. Matt Beyer, Pascack Valley

Third Place: Robert Garcia, Pope John

Prediction: Burger stays undefeated with a title here.

 

138  Finals Favorite: Peter Andresen, Old Tappan vs. Mark Bohn, Jefferson

Third Place: Evan DeLuise, Don Bosco Prep

Prediction: Call it a hunch but Bohn is my pick

 

145  Finals Favorite: Chris Greco, Pompton Lakes vs. Wyatt McCarthy, Newton

Third Place: Travis Arata, Mahwah

Prediction: McCarthy in a close match.

 

152  Finals Favorite: Aric Wingle, High Point vs. Kasey Hotz, Kittatinny

Third Place: Declan Ward, Old Tappan

Prediction: I give Wingle the edge.

 

160  Finals Favorite: Alec Corrao, Don Bosco vs. Joe Napoleone, St. Joseph.

Third Place: Johan Schechtman, Emerson

Prediction: Corrao takes it.

 

170  Finals Favorite: Dominick Mandarino, Don Bosco vs. Anthony Scuito, Northern Highlands

Third Place: Zach Lewis, Emerson

Prediction: Mandarino is my choice.

 

182  Finals Favorite: Shane Sosinsky, Northern Highlands vs. Daniel Surich, Mahwah

Third Place: Rey Miller, Hawthorne

Prediction: Sosinsky keeps on rolling.

 

195  Finals Favorite: Josh Lewis, Emerson vs. Zach Mafaro, Kittatinny

Third Place: Frankie Megrini, Pompton Lakes

Prediction: I am going with Lewis here.

 

220  Finals Favorite: Jake Brown, Pope John vs. Peter Acciardi, Don Bosco

Third Place: Bailey Paster, Demarest

Prediction: Brown should take this weight.

 

285  Finals Favorite: Eric Chakonis, Don Bosco vs. Drew Flynn, Pompton Lakes

Third Place: Zach Herbert, Sparta

Prediction: I look for Chakonis to take the title.

 

REGION 2

106  Finals Favorite: Nicholas DeNora, Passaic Valley vs. Nick Kayal, Bergen Catholic

Third Place: Dylan Cedeno, Fair Lawn

Prediction: I like DeNora here.

 

113  Finals Favorite: Robert Howard, Bergen Catholic vs. Kyle Kaiser, Paramus

Third Place: Justin Carifi, Par Hills

Prediction: I think Howard wins.

 

120  Finals Favorite: Matthew Spota, Garfield vs. Jacob Falleni, Lenape Valley

Third Place: Chris Caban, Lodi

Prediction: Total hunch but I like Falleni

 

126  Finals Favorite: Anthony Mastroeni, Hopatcong vs. Anthony Clarizio, Cedar Grove

Third Place: Daniel Percelay, DePaul

Prediction: I am going with Mastroeni

 

132  Finals Favorite: Jordan Robinson, Garfield vs. PJ Gohn, Parsippany

Third Place: Dan Fongaro, Boonton

Prediction: Gohn has been lights out since returning from injury recently and that continues

 

138  Finals Favorite: Gerard Angelo, Bergen Catholic vs. Connor Meytrott, Montville

Third Place: Ricky Reimers, Roxbury

Prediction: The former state champion Angelo looks to be the choice.

 

145  Finals Favorite: Nick Palumbo, Lenape Valley vs. Chris Zaccaria, West Essex

Third Place: James Murdoch, Clifton

Prediction: Palumbo is the favorite at this weight.

 

152  Finals Favorite: Shane Griffith, Bergen Catholic vs. Dominic Fano, Montville.

Third Place: Michael O'Malley, Hasbrouck Heights

Prediction: I think it is Fano's year.

 

160  Finals Favorite: Kyle Cochran, Paramus vs. Matthew Dallara, Hasbrouck Heights

Third Place: Sergio Ventura, JFK

Prediction: I am leaning towards Cochran

 

170  Finals Favorite: Anthony Asatrian, Bergen Catholic vs. Joey Schiele, Morris Hills

Third Place: Joseph McCarthy, Cedar Grove

Prediction: Schiele is the pick

 

182  Finals Favorite: Brandon Kui, DePaul vs. Mike Ilic, Parsippany

Third Place: Daniel Diprenda, Cedar Grove

Prediction: Kui takes it in a close match.

 

195  Finals Favorite: Brian Bonino, Paramus vs. Nick Trani, Wayne Valley

Third Place: Sam Weiner, Morris Hills

Prediction: Trani in a wide open weight

 

220  Finals Favorite: Joseph Soreco, DePaul vs. Liridon Leka, Montville

Third Place: Sean O'Malley, Hasbrouck Heights

Prediction: I like Leka in a minor upset.

 

285  Finals Favorite: Parker Fox, Montville vs. Shane Beston, Morris Knolls

Third Place: Jacob Abill, Clifton

Prediction: Fox wins it here

 

REGION 3

106  Finals Favorite: Matt DeStefanis, Randolph vs. Anthony Clark, Delbarton

Third Place: Quinn Melofchik, Belvidere

Prediction: Clark adds a Region title to an MCT Championship

 

113  Finals Favorite: Anthony Petrillo, Livingston vs. Victor Lopez, West Orange

Third Place: Dom Difrancescantonio, Hanover Park

Prediction: I think Lopez takes it in front of his home gym.

 

120  Finals Favorite: Pat Glory, Delbarton vs. Yousef Salem, North Bergen

Third Place: Matt Armamento, Queen of Peace

Prediction: Glory is the overwhelming favorite

 

126  Finals Favorite: Nick Raimo, Hanover Park vs. Shane Metzler, West Morris

Third Place: Cody Harrison, Phillipsburg

Prediction: I think Raimo takes a close one here.

 

132  Finals Favorite: Ray Wetzel, Queen of Peace vs. Lou Raimo, Hanover Park

Third Place: Alex Jones, Caldwell

Prediction: In the District 11 rematch, I like Raimo

 

138  Finals Favorite: Sean Conley, Hanover Park vs. Travis Tavoso, Delbarton

Third Place: Alex Carida, Hackettstown

Prediction: I like Tavoso here.

 

145  Finals Favorite: Garrett Beam, Queen of Peace vs. Brian Meyer, Phillipsburg

Third Place: AJ Lonski, Delbarton

Prediction: In a hunch I am going with Beam.

 

152  Finals Favorite: Gerald Jones, Caldwell vs. Omar Abdelhamid, Rutherford

Third Place: Thomas Stigliano, Whippany Park

Prediction: Abdelhamid is the choice.

 

160  Finals Favorite: Troy Navarino, Mendham vs. Nick Fierro, Verona

Third Place: Matt Liberato, Hanover Park

Prediction: Navarino keeps on rolling

 

170  Finals Favorite: Cole Kreshpane, Delbarton vs. Barak Pipkins, Bloomfield

Third Place: Marco Gaita, West Morris

Prediction: Kreshpane is my pick

 

182  Finals Favorite: Dominic Mainiero, Queen of Peace vs. LJ Castellano, Delbarton

Third Place: Christian Dalla Riva, Caldwell

Prediction: Taking Castellano here.

 

195  Finals Favorite: Rory DeLuca, Hanover Park vs. Thomas Rigas, Whippany Park

Third Place: Jordan Colon, Becton

Prediction: In a MCT Finals rematch, I think Rigas gets the W.

 

220  Finals Favorite: Robert Melise, Phillipsburg vs. Trey Zgombic, Delbarton

Third Place: Sam Mellow, Montclair

Prediction: Melise should win here.

 

285  Finals Favorite: Elyezer Oliviery, Union City vs. Yaikos Kostisdakis, Madison

Third Place: Zack Sieb, Morris Catholic

Prediction: I am leaning towards Oliviery.