Team page sponsored by

Your Logo Here

2017 Falcons Wrestling

Date  2016-2017 Schedule Results
12/18 Mahwah Tournament 5th
12/21 @ Hackettstown W 51-18
12/23 Butler W 36-30
12/23 Morris Hills W 83-0
12/27 Hunterdon Central Invitational No Places
12/30 @ Randolph W 39-29
12/30 Lenape Valley @ Randolph W 45-27
12/30 Howell @ Randolph L 12-58
1/6 Hillsborough W 57-20
1/7 @ Mendham L 30-31
1/7 Emerson @ Mendham L 32-34
1/7 Passaic Valley @ Mendham L 30-37
1/10 @ Pope John L 26-45
1/12 @ Newton W 34-26
1/14 Hackensack W 44-28
1/14 Pompton Lakes W 44-30
1/14 West Milford W 54-24
1/18 North Bergen W 45-25
1/19 @ Morris Knolls W 48-16
1/25 Sparta L 24-39
1/27-1/28 Morris County Tournament @ Mount Olive 8th
2/1 Mount Olive L 28-33
2/4 Edison W 45-27
2/6 Pequannock NJ 1 Group 2 First Round W 50-18
2/8 @ Emerson NJ 1 Group 2 Semifinal W 36-34
2/10 @ High Point NJ 1 Group 2 Final L 19-43
2/18 District 2 Tournament  
     

2016 Falcons Wrestling

Final Record: 16-8

 

6th Place District 3

3rd Place Freedom

Date  2015-2016 Schedule Results
12/19 Mahwah Tournament 1st
12/23 Morris Hills W 65-6
12/23 Butler W 49-21
12/28 Hunterdon Central Invitational No Places
12/30 Sparta W 36-33
12/30 Pompton Lakes W 49-24
12/30 Pequannock L 32-36
1/6 Hackettstown W 43-28
1/7 @ Lenape Valley L 21-52
1/9 @ Mendham W 36-27
1/9 Emerson @ Mendham L 28-41
1/9 Passaic Valley @ Mendham W 37-25
1/12 Newton W 51-17
1/13 @ Morris Knolls W 40-27
1/15 Morristown W 53-17
1/16 Hackensack W 51-21
1/20 High Point L 30-38
1/22 Kittatinny L 15-49
1/27 @ Watchung Hills W 36-35
1/29-1/30 Morris County Tournament @ Mount Olive 7th
2/3 Pope John L 30-35
2/5 Delaware Valley L 18-41
2/8 Ramsey NJ 1 Group 2 First Round W 40-23
2/10 Emerson NJ 1 Group 2 Semifinals L 28-48
2/13 @ Mount Olive W 37-26
2/13 Franklin @ Mount Olive W 55-13
2/13 Kinnelon @ Mount Olive W 69-7
2/19-2/20 District 3 Tournament @ Kittatinny 6th
     

2015 Falcons Wrestling

Final Record: 12-10

 

6th Place District 3

4th Place Freedom

Date  2014-2015 Schedule Results
12/23 Morris Hills W 63-12
12/23 Butler W 60-18
12/27 Hunterdon Central Invitational No Places
12/30 @ Kittatinny L 21-51
1/3 Sparta L 27-40
1/3 Pompton Lakes W 42-39
1/3 Wallkill Valley W 54-12
1/8 @ Vernon W 60-24
1/10 @ Mendham W 37-33
1/10 West Essex @ Mendham L 34-36
1/13 @ High Point L 36-37 Criterion H
1/14 Boonton W 46-30
1/17 @ Hackensack L 35-40
1/17 Don Bosco @ Hackensack L 15-62
1/20 @ Newton L 33-39
1/21 Lenape Valley L 23-48
1/23 @ North Bergen L 9-55
1/30-1/31 Morris County Tournament @ Mount Olive 12th
2/3 @ Hackettstown L 31-38
2/4 Pope John L 22-44
2/11 @ Glen Rock-Saddle Brook W 43-34
2/11 Hopatcong W 48-23
2/14 @ Franklin W 48-26
2/14 Mount Olive @ Franklin W 40-39
2/14 Kinnelon @ Franklin W 57-22
2/20-2/21 District 3 Tournament @ Kittatinny 6th
     

2014 Falcons Wrestling

Final Record: 20-6

4th Place District 3

2nd Place Freedom

Date  2013-2014 Schedule Results
12/21 Nutley @ Raritan W 52-17
12/21 Hammonton @ Raritan W 48-30
12/21 Westfield @ Raritan L 24-37
12/27 Hunterdon Central Tournament No place
12/30 Newton W 47-18
1/4 Pompton Lakes W 54-28
1/4 Steinert W 48-28
1/4 Livingston W 75-0
1/7 @ Sparta W 42-36
1/8 @ North Warren W 54-22
1/10 North Bergen L 24-39
1/11 @ Mendham W 48-19
1/11 West Milford @ Mendham W 48-24
1/11 Paramus @ Mendham L 24-41
1/14 Hopatcong W 72-3
1/16 @ Hackettstown W 60-18
1/18 Morris Knolls L 24-37
1/18 Westwood W 63-12
1/18 Hackensack W 37-33
1/24 Waldwick W 61-15
1/27 @ Kittatinny L 21-48
1/29 @ Wallkill Valley W 55-13
1/31-2/1 Morris County Tournament @ Mount Olive 5th
2/6 Lenape Valley W 37-34
2/7 Glen Rock W 52-19
2/10 Par Hills NJ Section 1, G2 First Round W 43-24
2/12 High Point NJ Section 1, G2 Semifinals L 17-56
2/15 Mount Olive W 49-25
2/21-2/22 District 3 Tournament @ Kittatinny 4th
     

2013 Falcons Wrestling

Final Record: 15-9

 3rd Place District 3

2nd Place American

Date  2012-2013 Schedule Results
12/15  TCNJ Tournament 10th
12/19 North Warren W 50-18
12/22 Morris Hills @ Hopatcong W 57-15
12/22 Hunterdon Central Tournament No Place
1/3 @ Morristown W 47-28
1/5 Pompton Lakes W 60-17
1/5 Wayne Hills W 48-27
1/5 Belvidere W 40-24
1/9 Hackettstown W 45-29
1/12 @ Brick Memorial L 16-56
1/12 Toms River South @ Brick Memorial L 15-51
1/12 Bergen Catholic @ Brick Memorial L 3-61
1/15 Kittatinny L 23-47
1/16 @ North Bergen L 31-38
1/19 @ Sparta W 48-18
1/19   W 50-21
1/25-1/26 Morris County Tournament @ Mount Olive 12th
1/30 Wallkill Valley W 51-21
2/2 @ Lenape Valley W 42-29
2/2 Paramus L 30-49
2/5 Hackensack L 33-36
2/11 Parsippany North 1, Group 2 Quarters L 18-51
2/14 Whippany Park W 42-24
2/15 Ramsey L 32-36
2/22-2/23 District 3 Tournament @ Kittatinny 3rd
     

2012 Falcons Wrestling

2012 Final Record: 15-7

 3rd Place District 3

2nd Place American

Head Coach: Matt Moscatello
Colors: Navy/Gold/White
Section: North I, Group II
District: 2
Region: 1


Program History

 

State Champions

2007-Tyler Milonas-130
2005-Dan Vallimont-140
2004-Dan Vallimont-135
1995-David Hughes-151
1994-David Hughes-145
1993-Jeremy Bailer-140

 

State Place Winners

2014-Bryan Damon-120/4th
2013-Bryan Damon-113/5th
2011-Mike Monarque-152/7th
2008-Trevor Salvatore-171/7th
2007-Ken Monarque-152/5th
2007-John Barnett-140/2nd
2006-Tyler Milonas-119/3rd
2006-John Barnett-135/5th
2004-Tyler Milonas-103/6th
2004-Mike Eastman-189/3rd
2003-Mike Palma-135/3rd
1997-Tom Tanis-160/2nd
1996-Tom Tanis-160/2nd
1995-Tom Tanis-160/7th-8th
1994-Mark Piotrowsky-125/2nd
1994-Mike Barnish-160/7th-8th
1994-Jeremy Bailer-152/4th
1994-Frank Ciaburri-130/7th-8th
1993-Keith Rossi-130/7th-8th
1993-Dave Hughes-145/3rd
1993-Josh Bailer-152/5th-6th
1993-Ken Rossi-112/2nd
1993-Jim McLean-160/4th
1992-Mark Piotrowsky-103/4th
1992-Jim McLean-145/4th
1992-Ken Rossi-112/3rd
1992-Keith Rossi-125/7th-8th
1992-Jeremy Bailor-130/5th-6th
1992-Josh Bailer-152/7th-8th
1992-Brad Sakevich-171/5th-6th
1991-Mike Mitchell-160/5th-6th
1991-Brad Sakevich-171/4th
1991-Ken Rossi-112/2nd
1990-Ken Rossi-103/7th-8th
1987-Scott Weir-142/7th-8th
1987-Phil Hughes-171/6th
1986-Tim Henessey-116/3rd
1986-Phil Hughes-159/8th
1983-Ed Miller-Hwt./8th
1980-Bill Goritski-129/8th

 

Region Champions

2014-Bryan Damon-120
2011-Mike Monarque-152
2008-Trevor Salvadore-171
2007-Troy Hernandez-135
2007-John Barnett-140
2007-Tyler Milonas-130
2007-Ken Monarque-152
2006-Ken Monarque-140
2006-Tyler Milonas-119
2005-Dan Vallimont-140
2005-Tyler Milonas-112
2004-Mike Eastman-189
2004-Dan Vallimont-135
1999-Craig Hantson-145
1997-Tom Tanis-160
1996-Chris DePaul-130
1996-Tom Tanis-160
1995-David Hughes-151
1995-James DiCataldo-Hwt.
1994-David Hughes-145
1994-Jason Ritzer-140
1994-Jeremy Bailer-152
1994-Mark Piotrowsky-125
1993-Dave Hughes-145
1993-Ken Rossi-112
1993-Josh Bailer-152
1992-Jeremy Bailor-130
1992-Jim McLean-145
1992-Brad Sakevich-171
1991-Brad Sakevich-171
1991-Ken Rossi-112
1987-Scott Weir-142
1987-John Krip-123
1986-Phil Hughes-159
1983-Ed Miller-Hwt.

Twitter Badge Widget