Team page sponsored by

Your Logo HereBaja-FreshYour Logo Here
2017-2018 Marauders Wrestling

Date    2017-2018 Schedule Results
12/16 Southern Holiday Tournament  
12/20 @ Phillipsburg  
12/22 Hopatcong  
12/29 Mountain Lakes Tournament  
1/4 @ Sparta  
1/6 Paramus  
1/6 Southern  
1/6 West Morris  
1/9 Hackensack  
1/13 @ Old Bridge  
1/13 CBA @ Old Bridge  
1/13 Woodbridge@ Old Bridge  
1/17 @ Pope John  
1/20 Morris Knolls  
1/20 Teaneck  
1/24 Morris Hills  
1/26-1/27 Morris County Tournament @ Mount Olive  
1/31 Jefferson  
2/2 @ Leonia  
2/3 @ Lenape Valley  
2/3 Belvidere @ Lenape Valley  
2/17 District 6 Tournament  
     

2017 Marauders Wrestling

Final Record: 14-9

2nd Place District 6

4th Place NWJAC-American

 

 

 

 

 
Date    2016-2017 Schedule Results
12/18 Mount Olive Holiday Tournament Cancelled
12/20 @ Hackettstown W 53-15
12/23 Hopatcong W 64-12
12/23 Warren Hills L 21-40
12/30 Mountain Lakes Tournament 1st
1/4 Sparta L 15-42
1/6 @ Vernon W 77-3
1/7 @ West Morris L 36-42
1/7 Cedar Grove @ West Morris W 31-27
1/7 Southern @ West Morris L 24-39
1/12 @ North Warren W 48-15
1/14 Mendham L 25-34
1/14 Morris Knolls W 46-15
1/14 West Essex W 47-24
1/18 Pope John L 21-39
1/20 Parsippany L 24-35
1/20 Leonia W 69-3
1/24 @ Morris Hills W 55-12
1/27-28 Morris County Tournament @ Mount Olive 11th
2/1 @ Jefferson L 28-33
2/4 @ Lenape Valley W 57-22
2/4 Belvidere @ Lenape Valley W 63-15
2/6 Wayne Valley NJ 1 Group 4 First Round W 31-30
2/8 @ Mendham NJ 1 Group 4 Semifinal L 23-38
2/11 Hasbrouck Heights W 55-18
2/11 Verona W 44-25
2/18 District 6 Tournament 2nd
     

2016 Marauders Wrestling

Final Record: 14-8

 

 6th Place District 1

3rd Place American

Date    2015-2016 Schedule Results
12/19 Mount Olive Holiday Tournament 8th
12/23 @ Warren Hills L 18-46
12/23 Montville @ Warren Hills L 22-44
12/27 Mountain Lakes Tournament 9th
1/6 Pope John L 22-42
1/9 West Morris L 28-37
1/9 Morristown W 60-16
1/9 Cedar Grove W 41-23
1/11 Hackettstown W 36-32
1/13 @ Sparta L 15-43
1/15 Par Hills W 72-6
1/20 Morris Hills W 60-9
1/21 North Warren W 60-12
1/22 @ Lenape Valley L 30-33
1/22 Morris Knolls @ Lenape Valley W 43-21
1/26 High Point L 15-48
1/29-1/30 Morris County Tournament @ Mount Olive 9th
2/3 Vernon W 63-15
2/6 Plainfield W 67-6
2/6 Belvidere W 51-24
2/10 New Providence W 49-15
2/11 @ Chatham W 66-9
2/13 Franklin W 49-15
2/13 Kinnelon W 50-22
2/13 Jefferson L 26-37
2/19-2/20 District 1 Tournament @ Warren Hills 6th
     

2015 Marauders Wrestling

Final Record: 10-15

 

 8th Place District 1

3rd Place American

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Date    2014-2015 Schedule Result
12/20 Mount Olive Holiday Tournament 9th
12/23  @ Hackettstown L 9-52
12/27 Bloomfield Tournament 10th
12/30 Warren Hills L 21-41
1/3 West Morris L 21-53
1/3 Somerville L 31-40
1/3 Cedar Grove L 16-55
1/6 Pope John L 29-36
1/8 @ Morris Hills W 46-19
1/10 @ Montville L 27-48
1/10 Bayonne @ Montville W 66-15
1/10 Middlesex @ Montville L 34-36
1/13 Sparta L 26-42
1/15 North Warren W 38-28
1/17 Lenape Valley L 15-60
1/17 Morris Knolls L 20-54
1/17 Mendham L 18-47
1/20 Academy for Urban Leadership Charter W 63-16
1/23 @ Pequannock L 17-46
1/30-1/31 Morris County Tournament @ Mount Olive 17th
2/4 @ Vernon W 69-3
2/7 Hopatcong @ West Morris W 48-28
2/7 Belvidere @ West Morris L 33-45
2/11 @ Wallkill Valley W 54-17
2/12 Chatham W 60-10
2/14 @ Franklin W 60-18
2/14 Jefferson @ Franklin L 39-40
2/14 Kinnelon @ Franklin W 52-19
2/20-2/21 District 1 Tournament @ Mount Olive 8th
     

2014 Marauders Wrestling

Final Record: 13-6

 

6th Place District 1

3rd Place American

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Date    2013-2014 Schedule Result
12/21 Mount Olive Holiday Tournament 4th
12/28 Bloomfield Holiday Tournament 3rd
1/4 Montgomery W 52-21
1/4 Somerville W 43-21
1/4 West Morris L 36-37
1/8 @ Sparta W 35-29
1/11 @ Morris Knolls L 21-43
1/11 Cedar Grove @ Morris Knolls W 38-29
1/14 Montville W 48-19
1/18 Iselin Kennedy W 60-12
1/18 Vernon W 67-11
1/18 Mendham L 29-40
1/23 Morris Hills W 39-33
1/25 North Warren W 45-26
1/29 High Point L 9-61
1/31-2/1 Morris County Tournament @ Mount Olive 12th
2/6 Pope John W 51-19
2/8 Hopatcong @ West Morris W 69-10
2/8 Belvidere @ West Morris W 40-24
2/10 Glen Rock NJ Section 1, G3 First Round W 36-34
2/12 Paramus NJ Section 1, G3 Semifinals L 11-59
2/15 Jefferson L 25-49
2/21-2/22 District 1 Tournament @ Phillipsburg 6th
     

 

2013 Marauders Wrestling

Final Record: 18-7

5th Place District 1

3rd Place American

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Date    2012-2013 Schedule Result
12/15 Mount Olive Tournament 2nd
12/19 Sparta W 43-22
12/22 @ Montville W 34-31
12/22 Passaic Valley @ Montville L 19-48
12/22 Passaic Tech @ Montville W 35-28
12/29 Bloomfield Holiday Tournament 5th
1/3 Hackettstown W 60-18
1/5 Cedar Creek W 42-24
1/5 Somerville W 43-25
1/5 West Morris L 27-42
1/12 @ Morris Knolls L 26-45
1/12 Boonton @ Morris Knolls W 64-13
1/12 Pompton Lakes @ Morris Knolls W 44-31
1/15 @ Vernon Township W 62-12
1/17 @ Morristown W 33-30
1/19 Mendham W 36-31
1/19 Seton Hall Prep W 45-26
1/19 Lakeland W 49-21
1/23 Morris Hills W 44-24
1/25-1/26 Morris County Tournament @ Mount Olive 7th
1/28 @ High Point L 6-67
1/31 @ North Warren W 57-24
2/2 Hopatcong @ West Morris W 48-18
2/2 Belvidere @ West Morris L 28-39
2/6 @ Pope John W 45-30
2/11 @ Wayne Valley North 1, Group 3 Quarters L 24-42
2/16 Lenape Valley W 50-22
2/16 Bridgewater-Raritan L 33-38
2/22-2/23 District 1 Tournament @ Mount Olive 5th
     

 

2012 Marauders Wrestling

2012 Final Record: 11-8

 

6th Place District 1

4th Place American

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Head Coach: Sean Smyth
Colors: Red/Gold
Section: North I, Group IV
District: 6
Region: 2


Program History

 

State Champions

1988-Anthony Guidi-152

 

State Place Winners

2011-Michael Amada-189/6th
2009-Kyle Hopler-285/3rd
2005-Dan DiColo-152/7th
2000-Sea McGuinness-119/2nd
1999-Sea McGuinness-112/5th
1992-Anton Atterbury-112/5th-6th
1983-Tom Vara-122/3rd
1978-George Smith-108/8th

 

Region Champions

2011-Michael Amada-189
2005-Dan DiColo-152
2000-Seamus McGuiness-119
1999-Seamus McGuinness-112
1998-Seamus McGuinness-103
1988-Anthony Guidi-152

Twitter Badge Widget