Team page sponsored by

Chiro sample1Chiro sample1Flex NutritionBaja-Fresh

2017 Lions Wrestling

Date  2016-2017 Schedule Results
12/17 Beast of the East (Del.) 22nd
12/27 Parsippany Tournament 1st
12/30 Somerville W 57-15
1/4 Morris Hills W 46-24
1/7 @ Delsea W 40-27
1/7 Jackson @ Delsea W 44-23
1/7 Northern Highlands @ Delsea W 49-13
1/10 Jefferson W 45-26
1/14 Hunterdon/Warren/Sussex Tournament @ Hopatcong 1st
1/16 @ Bergen Catholic L 13-50
1/16 Holy Spirit @ Bergen Catholic W 38-27
1/18 @ Mount Olive W 39-21
1/21 @ Randolph W 50-26
1/21 Mendham @ Randolph W 37-18
1/21 Whippany Park @ Randolph W 59-12
1/28 CBA W 53-13
1/31 @ West Morris Cancelled
2/1 @ Sparta W 45-12
2/4 @ Montville W 37-24
2/4 Toms River North @ Montville W 48-21
2/6 St. Peter's Prep Non Public North A First Round W 38-25
2/8 Bergen Catholic Non Public North A Semifinal L 18-51
2/18 District 2 Tournament @ Kittatinny  
     

2016 Lions Wrestling

Final Record: 18-4

 

 2nd Place District 3

1st Place American

Date  2015-2016 Schedule Results
12/19 Hopatcong Holiday Tournament 1st
12/22 @ Somerville W 49-12
12/28 John Goles Tournament 1st
1/5 @ High Point L 27-35
1/6 Mount Olive W 42-22
1/9 Hunterdon/Warren/Sussex Tournament 3rd
1/13 Vernon W 68-12
1/15 Hopatcong W 72-0
1/16 Butler W 50-15
1/16 Wallkill Valley W 75-0
1/16 Belvidere W 73-6
1/18 Paramus Catholic @ Bergen Catholic W 72-9
1/18 @ Bergen Catholic L 17-43
1/20 @ Sparta W 39-21
1/22 @ Randolph W 41-15
1/22 Mendham @ Randolph W 66-11
1/22 Whippany Park @ Randolph W 54-11
1/27 @ Morris Hills W 61-12
2/2 West Morris W 48-21
2/3 Jefferson W 35-30
2/6 Lenape Valley @ Howell W 38-27
2/6 Egg Harbor @ Howell W 43-21
2/6 @ Howell L 22-39
2/8 St. Peter's Prep Non Public A North First Round W 37-29
2/10 Bergen Catholic Non Public A North Semifinals L 12-58
2/19-2/20 District 3 Tournament @ Kittatinny 2nd
     

2015 Lions Wrestling

Final Record: 10-5

 

 4th Place District 3

2nd Place American

Date  2014-2015 Schedule Results
12/20 Hopatcong Holiday Tournament  7th
12/27 Parsippany Holiday Tournament 5th
1/6 @ Mount Olive W 36-29
1/10 Hunterdon/Warren/Sussex Tournament 16th
1/13 @ Vernon W 59-22
1/16 @ Hopatcong W 56-17
1/17 Butler W 60-3
1/17 Wallkill Valley W 61-9
1/21 Sparta L 25-44
1/23 @ Randolph W 30-27
1/23 Mendham @ Randolph L 26-42
1/23 Whippany Park @ Randolph L 36-42
2/4 @ Jefferson W 44-22
2/7 @ Lenape Valley L 19-52
2/7 Ridge @ Lenape Valley W 66-12
2/7 Howell @ Lenape Valley L 6-61
2/11 Morris Hills W 45-27
2/11 North Warren W 45-30
2/20-2/21 District 3 Tournament @ Kittatinny 4th
     

2014 Lions Wrestling

Final Record: 8-14

 

6th Place District 3

7th Place American

Date  2013-2014 Schedule Results
12/21 Hopatcong Holiday Tournament 3rd
12/27 Parsippany Holiday Tournament 5th
1/4 Ridge L 21-41
1/4 Wallkill Valley W 54-24
1/8 High Point L 15-49
1/11 Hunterdon/Warren/Sussex Tournament 11th
1/14 Morris Hills L 34-39
1/16 @ Montville L 27-42
1/18 Seton Hall Prep @ Hanover Park L 15-63
1/18 @ Hanover Park L 12-62
1/18 West Essex @ Hanover Park L 24-46
1/23 @ Vernon W 39-28
1/25 Butler W 48-25
1/29 Morris Knolls L 15-51
1/31 @ Livingston W 42-39
2/1 @ Lenape Valley L 28-46
2/1 Delaware Valley @ Lenape Valley L 12-53
2/6 @ Mount Olive L 19-51
2/7 Sparta L 25-43
2/8 @ Randolph W 37-32
2/8 Whippany Park @ Randolph L 24-45
2/11 @ Hopatcong W 63-15
2/15 @ Mountain Lakes W 45-36
2/15 Governor Livingston @ Mountain Lakes L 19-54
2/15 Newark Academy @ Mountain Lakes W 48-36
2/21-2/22 District 3 Tournament @ Kittatinny 6th
     

2013 Lions Wrestling

Final Record: 7-16

4th Place District 3

8th Place American

Head Coach: Mark Piotrowsky
Colors: Navy/Gold/White
Section: North Non-Pub A
District: 2
Region: 1


Program History

 

State Champions

1990-Brian Unkert-145
1983-Jim Frick-129
1972-Mike Frick-123
1971-Mike Frick-115
1969-Mike Frick-98

 

State Place Winners

2016-Joseph Aragona-106/3rd
2014-Noa Merritt-Hwt./8th
2003-Devon Perez-Hwt./2nd
2002-Devon Perez-Hwt./4th
1998-Sam Chey-112/7th-8th
1997-Sam Chey-103/4th
1997-Jeff Cies-140/7th-8th
1996-Sam Chey-103/5th-6th
1991-Chris Castro-103/5th-6th
1989-Brian Unkert-140/6th
1982-Jim Frick-122/4th
1981-Kevin Flessner-170/8th
1980-Jim Smith-158/4th
1978-Steve Jastrabek-129/3rd
1975-Steve Opitz-101/8th
1975-John Frick-115/8th
1975-Hugh Albora-188/2nd
1973-Pat Concannon-148/3rd
1973-Hugh Albora-157/8th
1970-Mike Frick-106/2nd

 

Region Champions

2016-Joseph Aragona-106
2004-Brandon Perez-215
2003-Devin Perez-Hwt.
2002-Devin Perez-Hwt.
1998-Sam Chey-112
1976-John Frick-122
1975-Steve Ortiz-101
1975-John Frick-115
1975-Ted Hawke-170
1975-Hugh Albora-188
1973-Pat Concannon-148
1973-Hugh Albora-157
1972-Mike Frick-123
1971-Mike Frick-115
1970-Mike Frick-106
1969-Mike Frick-98

Twitter Badge Widget