Archive | Uncategorized RSS feed for this section

1st Annual Roxbury Wrestling Fan Association Golf Outing

May 23, 2017

0 Comments

On June 30th at Farmstead Golf Course in Lafayette Township, NJ the Roxbury Wrestling Fan Association will host its 1st annual golf outing. Registration begins at 7:30 am with an 8:30 start time.

Opportunities for Hole sponsorships are available for local businesses. Enclosed is the form for those interested in participating in a fun day while at the same time helping support the Roxbury Wrestling Team.

Continue reading...

5th Annual HWS vs. Morris All Star Match Singlets

May 17, 2017

0 Comments

   On May 20th at Roxbury High School, GardenStateHWrestling.com along with My House Clothing and the Roxbury Booster Club presents "5th Annual HWS vs. Morris All Star Match" at 1pm.

    The event will consists of matches between the Hunterdon/Warren/Sussex and Morris County All Stars in a 2-1-1 dual meet format with a :30 overtime if needed. Both teams will be packed with talent! 

    The Hunterdon/Sussex/Warren team will boast two HWS Champions, five county finalists, two region champions, 10 state qualifiers and two state medalists. The Morris County Team will counter with three county champions, six county finalists, four region champions, nine state qualifiers and two 2017 state medal winners. Tickets start at $15

    The proceeds from the event will be split amongst three great causes. The first is the Hopatcong Pound Project, which helps in the ongoing battle with animal cruelty. The second is the Susan B. Komen foundation, the leader in Cancer Research. The third cause will be for the Matthews' family of Roxbury Township, who suddenly lost their father to cancer.

Enclosed are the singlets each team will be wearing for the event, courtesy of My House. Come help us with this great event.

Hunterdon/Warren/Sussex

Morris

Continue reading...

The 5th Annual HWS vs Morris Charity All Star Match.

May 14, 2017

0 Comments

5th Annual HWS vs. Morris All Star Match heads to Roxbury High School

    On May 20th at Roxbury High School, GardenStateHWrestling.com along with My House Clothing and the Roxbury Booster Club presents "5th Annual HWS vs. Morris All Star Match" at 1pm.

    The event will consists of matches between the Hunterdon/Warren/Sussex and Morris County All Stars in a 2-1-1 dual meet format with a :30 overtime if needed. Both teams will be packed with talent! 

    The Hunterdon/Sussex/Warren team will boast two HWS Champions, five county finalists, two region champions, 10 state qualifiers and two state medalists. The Morris County Team will counter with three county champions, six county finalists, four region champions, nine state qualifiers and two 2017 state medal winners.

    The proceeds from the event will be split amongst three great causes. The first is the Hopatcong Pound Project, which helps in the ongoing battle with animal cruelty. The second is the Susan B. Komen foundation, the leader in Cancer Research. The third cause will be for the Matthews' family of Roxbury Township, who suddenly lost their father to cancer.

    Enclosed are the matchups for the event including our three headliner matches.

Headliner Matchups

Zach Herbert, Sparta vs. Parker Fox, Montville

Robert Garcia, Pope John vs. Ricky Reimers, Roxbury

Josh Hiler, Kitt vs. Joey Schiele, Morris Hills

 

106-Quinn Melofchik, Bel vs. Dom DiGena, Mend/

Ben Lilly, NW vs. Matt DeStefanis, Rand

113-Aidan Taylor, Voorhees vs. Michael Caso, WM/

Justin Gerkhardt, NW vs. Brandon Teresa, Mont

120-AJ DeRosa, Del Val vs. Steve Pocze, Peq/

Colby Koshinski, Voor vs. Scott Jarosz, Rox

126-Hunter Rinehart, Voor vs. Joe Carmichael, Peq/

Matt Valli, Warren Hills vs. Sean Savercool, WP

132-Connor Mills, Del Val vs. Ronald Rumsby, Mont/

Carter Sheridan, Sparta vs. Peter Tringali, Mend

138-Alex Carida, Hack vs. Connor Meytrott, Mont/

Ryan Luchs, Pope John vs. Sebastian Cornejo, MC

145-Zach Nauta, WH vs. Justin LeMay, WM/

Matt Kolonia, Del Val vs. Dom LaRusso, Rox

152-Calvin Brook, Kitt vs. Gage Armijo, Mend/

Rhys Zigich, Del Val vs. Thomas Stigliano, WP

160-Shane Smith, Kitt vs. Troy Navarino, Men/

Chase Bauberger, Del Val vs. Connor Fortune, MK

170-Johnathon Borgognoni,  N vs. Joe Daddario, Mont

Nick Appleby, Bel vs. Alfonse Pinto, M.O.

182-Scott Fernandes, Voor vs. Mike Ilic, Par/

Joseph DeLuca, Newton vs. Kevin Charles, Rand

195-Robert Gennat, Sparta vs. Matt Meola, Rox/

Ryan Kokawski, Bel vs. Giuseppe Canino, Mend

220-Sam Huff, Voorhees vs. Kyle Brean, Par/

Luke Fischer, Newton vs. Wade Drugac, MK

285-Taylan Zafis, WH vs. Jayvon Davidson, MO

Joey Sprague, NW vs. Shane Beston, MK

Continue reading...

All-NWJAC

March 14, 2017

0 Comments

These are my picks and all conference teams and may differ from the ones chosen by coaches

Coach of the Year: Steve Baig, Mendham

Tri-NWJAC Wrestler of the Year: Pat Glory (Delbarton)

Tri-NWJAC Wrestler of the Year: Nick Raimo (Hanover Park)

Tri-NWJAC Wrestler of the Year: Nick Palumbo (Lenape Valley)

Team of the Year: Delbarton

 

 

 

 

FIRST TEAM

106-Anthony Clark, Delbarton

113-Eddie Ventresca, Pope John

120-Pat Glory, Delbarton

126-Nick Raimo, Hanover Park

132-Robert Garcia, Pope John

138-Alex Carida, Hackettstown

145-Nick Palumbo, Lenape Valley

152-Dominic Fano, Montville

160-Troy Navarino, Mendham

170-Cole Kresphane, Delbarton

182-LJ Castellano, Delbarton

195-Thomas Rigas, Whippany Park

220-Liridon Leka, Montville

285-Parker Fox, Montville

 

SECOND TEAM

106-Brandon LaRue, High Point

113-Justin Carifi, Parsippany Hills

120-Joe Aragona, Pope John

126-Shane Metzler, West Morris

132-PJ Gohn, Parsippany

138-Connor Meytrott, Montville

145-A.J. Lonski, Delbarton

152-Wyatt McCarthy, Newton

160-Shane Smith, Kittatinny

170-Joey Schiele, Morris Hills

182-Mike Ilic, Parsippany

195-Rory DeLuca, Hanover Park

220-Jake Browm, Pope John

285-Kyriackos Kostidakis, Madison

 

THIRD TEAM

106-Dom DiGena, Mendham

113-Dom DiFrancescantonio, Hanover Park

120-Brandon Wyble, Butler

126-Jake Falleni, Lenape Valley

132-Lou Raimo, Hanover Park

138-Ricky Reimers, Roxbury

145-Nick Giordano, Newton

152-Kade Loughney, West Morris

160-Connor Fortune, Morris Knolls

170-Marco Gaita, West Morris

182-Josh Klimek, Kittatinny

195-Alfred Battipede, Butler

220-Trey Zgombic, Delbarton

285-Zach Herbert, Sparta

 

 

 

Continue reading...

All-American Division

March 13, 2017

0 Comments

These are my picks and may differ from coaches selections 

Coach of the year: Pope John Mark Piotrowsky

 Wrestler of the year: Pope John Joe Aragona

Team of the year: Pope John

FIRST TEAM

106-Matthew Garcia, Pope John

113-Eddie Ventresca, Pope John

120-Joe Aragona, Pope John

126-Jake Rotunda, Pope John           

132-Robert Garcia, Pope John

138-Ryan Luchs, Pope John

145-Robert Ferucci, Jefferson

152-Anthony Rispoli, Pope John

160-Reece Mulduun, Pope John

170-Joey Schiele, Morris Hills

182-Justin Randzio, Jefferson

195-Robert Gennat, Sparta

220-Jake Brown, Pope John

HWT-Zach Herbert, Sparta

 

SECOND TEAM

106-Cooper Stewart, Sparta

113-Mason Godfrey, Jefferson

120-Ryan Richards, Jefferson

126-Dylan Hanlon, Mount Olive

132-Shane Murphy, Mount Olive 

138-Maxwell Halkenhauser, Morris Hills

145-Sean McHugh, Sparta

152-Rob Ortense, Jefferson

160-Shane Connolly, Jefferson

170-Alfonso Pinto, Mount Olive

182-Chris Jhong, Pope John

195-Samuel Weiner, Morris Hills

220-William Loewen, Sparta

HWT-Jayvon Davidson, Mount Olive

 

THIRD TEAM

106-Cameron Thorkildsen, Mount Olive

113-Chris Hwang, Sparta

120- Ryan Lopez, Mount Olive

126-Blake Barthaolomew, Jefferson

132-Mark Bohn, Jefferson

138-Ryan Tripodi, Jefferson

145-David Mathusek, Mount Olive

152-Anthony Spera, Mount Olive

160-Dajon Chapell, Morris Hills

170-Sean Finnegan, Sparta

182-Dom Spera, Mount Olive

195-David Oppis, Mount Olive

220-Christopher Cherry, Mount Olive

HWT-Shane Heslin, Morris Hills

Continue reading...

All-Colonial Division

March 13, 2017

0 Comments

These are my picks and may differ from coaches selections

Coach of the year: John Gill, Kittatinny

Wrestler of the year: Shane Smith, Kittatinny

Team of the year: Kittatinny

FIRST TEAM

106-Ben Lilly, North Warren

113-Brandon Olmstead, Hopatcong

120-Zachary Creeden, Wallkill Valley

126-Mark DiGeronimo, Kittatinny

132-Anthony Mastroeni, Hopatcong

138-Shannon Grogan, North Warren

145-Calvin Brook, Kittatinny

152-Bart Yarosz, Hopatcong

160-Shane Smith, Kittatinny

170-Josh Hiler, Kittatinny

182-Josh Klimek, Kittatinny

195-Zach Mafaro, Kittatinny

220-Jacob Mafaro, Kittatinny

HWT-Joey Sprague, North Warren

 

SECOND TEAM

106-Derek Molfetto, Kittatinny

113-Zachary Creeden, Wallkill Valley

120-Freddie Gonzalez, Hopatcong

126-Justin Gerkhardt, North Warren

132-Perry Maio, Kittatinny

138-Mike Callahan, Kittatinny

145-Kevin Shaffer, North Warren

152-Kasey Hotz, Kittatinny

160-Joe Voitek, North Warren

170-Jake Wilkerson, Hopatcong

182-Brodie McDonald, Wallkill Valley

195-Alex Hicks, North Warren

220-Connor Andrews, Wallkill Valley

HWT-Chris Litterio, Kittatinny

 

THIRD TEAM

106-Joe Desimone, Hopatcong

113-Zach DiGeronimo, Kittatinny

120-Nile Mattar, Kittatinny

126-Tyler Sanchez, Wallkill Valley

132-Justin Lundquist, Wallkill Valley

138-Sean Cranmer, Hopatcong

145-Shane Simon, Wallkill Valley

152-Trevor Kish, Wallkill Valley

160-Alex Feinberg, Hopatcong

170-Steven Line, Wallkill Valley

182-Trent Stoddart, North Warren

195-Liam McGuire, Hopatcong

220-John Sanchez, Hopatcong

HWT-Zach Dora, Wallkill Valley

Continue reading...

All-Freedom Division

March 13, 2017

0 Comments

    These are my picks and may differ from coaches selections

Coach of the year: Eric Bollette, Newton

Wrestler of the year: Nick Palumbo, Lenape Valley

Team of the year: High Point

FIRST TEAM

106-Brandon LaRue, High Point

113-Devin Flannery, High Point

120-Billy Talmadge, High Point

126-Jake Falleni, Lenape Valley

132-Michael Freda, Newton

138-Alex Carida, Hackettstown

145-Nick Palumbo, Lenape Valley

152-Wyatt McCarthy, Newton

160-Jonathon Borgognoni, Newton

170-Nick Brigante, Newton

182-Joseph DeLuca, Newton

195-Hunter Flores, High Point

220-Cliff Rutter, High Point

285-Joe Andes, Hackettstown

 

SECOND TEAM

106-Zach Miller, Lenape Valley

113-Dominick Falleni, Lenape Valley

120-Maverick Liebl, High Point

126-James Haws, Lenape Valley

132-Roman Moss, Vernon

138-Ray Smaha, Lenape Valley

145-Nick Giordano, Newton

152-Anthony Smaha, Lenape Valley

160-Aric Wingle, High Point

170-Grayson Sabo, High Point

182-Matt McDonnell, High Point

195-Devin Mager, Newton

220-Kyle Connelly, Hackettstown

285-Thomas Hubmaster, High Point

 

THIRD TEAM

106-Aidan Bartsch, Newton

113-Julian Sibblies, Newton

120-Steven Nictora, Hackettstown

126-Erick Garcia, Hackettstown

132-RJ Brevot, High Point

138-Shane Kobis, High Point

145-Trey Osborn, High Point

152-Mike Roccasanta, Vernon

160-James Clarke, Hackettstown

170-Jordan Costanza, Lenape Valley

182-Troy DuPont, Lenape Valley

195-Ryan Hall, Lenape Valley

220-Luke Fischer, Newton

285-Luis Arrazola, Newton

Continue reading...

All-Independence Division

March 13, 2017

0 Comments

 These are my picks and may differ from coaches selections

Coach of the year: Jason Luciani, Butler

Wrestler of the year: Thomas Rigas, Whippany Park

Team of the year: Butler

FIRST TEAM

106-Ben Bariso, Butler

113-Randy Wyble, Butler

120-Brandon Wyble, Butler

126-Sean Savercool, Whippany Park

132-Dan Fongaro, Boonton

138-Marc Anthony Federici, Butler

145-Matt Karovic, Whippany Park

152-Thomas Stigliano, Whippany Park

160-Rami Shehadeh, Butler

170-Josh Fane, Butler

182-Devonne Swan, Morris Catholic

195-Thomas Rigas, Whippany Park

220-Jason Burklow, Pequannock

285-Zack Sieb, Morris Catholic

 

SECOND TEAM

106-A.J. Haynes, Whippany Park

113-Andrew Joskowitz, Kinnelon

120-Joe Carmichael, Pequannock

126-Sebastian Cornejo, Morris Catholic

132-Eric Mougalian, Kinnelon

138-Matt Hesse, Boonton

145-Chris Martinelli, Pequannock

152-Paul LePera, Morris Catholic

160-Joey Bauer, Pequannock

170-Tristen Martinez, Boonton

182-Joe Cannizzaro, Boonton

195-Alfred Battipede, Butler

220-Cory Mack, Butler

285-Ramzi Shehadeh, Butler

 

THIRD TEAM

106-Dominick Terry, Pequannock

113-Franco Bellomo, Whippany Park

120-Kurtis Boyd, Morris Catholic

126-Steve Pocze, Pequannock

132-Stephen Barone, Whippany Park

138-Nicholas Graessle, Whippany Park

145-Jacob LoCasio, Kinnelon

152-Wayde Kenney, Butler

160-Morgan Stevenson, Morris Catholic

170-Francisco Pliego, Pequannock

182-Joey Ballai, Kinnelon

195-Ryan Smith, Kinnelon

220-Logan Kaiser, Boonton

285-Kristian Bellini, Kinnelon

Continue reading...

All-Liberty Division

March 13, 2017

0 Comments

These are my picks and may differ from coaches selections

Coach of the year: Mike Goodwin, Madison

Wrestler of the year: Nick Raimo, Hanover Park

Team of the year: Hanover Park

FIRST TEAM

106-Jake Bursese, Hanover Park

113-Dom DiFrancescantonio, Hanover Park

120-Michael Rubin, Hanover Park

126-Nick Raimo, Hanover Park

132-P.J. Gohn, Parsippany

138-Marco Zecca, Hanover Park

145-Sean Conley, Hanover Park

152-Tim Mancuso, Mountain Lakes

160-Matt Liberato, Hanover Park

170-Stephen Conley, Hanover Park

182-Michael Ilic, Parsippany

195-Rory Deluca, Hanover Park

220-Kyle Braen, Parsippany

285- Kyriackos Kostidakis, Madison

 

SECOND TEAM

106-Jared Bazaral, Parsippany

113-Richie DeMary, Parsippany

120- Jack Murphy, Madison

126-Sean Gentile, Parsippany

132-Lou Raimo, Hanover Park

138-Dominick DeIntinis, Parsippany

145-Naseem Sawalhi, Parsippany

152-Nick Zarra, Hanover Park

160- Jeff Wear, Parsippany

170-Santiago Buitrago, Madison

182-Israel Quiroz, Dover

195-Ahmed Homsi, Parsippany

220-Daniel Jiminez, Hanover Park

285-John Krevis, Parsippany

 

THIRD TEAM

106-CJ Szotak, Madison

113-Drew Johnson, Madison

120-Cameron Weissberg, Parsippany

126-Alex Samara, Madison

132-Nick Samara, Madison

138-John DeFazio, Mountain Lakes

145-Mario Castellanos, Dover

152-Will Capuder, Madison

160-Cole Malnati, Mountain Lakes

170-Kevin Zheng, Parsippany

182-Damian Garrubbo, Madison

195-Paul Boerstoel, Mountain Lakes

220-Jack Adler, Mountain Lakes

285-Giancarlo Dellanno, Hanover Park

Continue reading...

All-National Division

March 13, 2017

0 Comments

These are my picks and may differ from coaches selections

Coach of the year: Ken Rossi, West Morris

Wrestler of the year: Shane Metzler, West Morris

Team of the year: West Morris

 

FIRST TEAM

106-Matt DeStefanis, Randolph

113-Justin Carifi, Parsipanny Hills

120-Lawrence Hopkins, Roxbury

126-Shane Metzler, West Morris

132-Evan Vasquez, Roxbury

138-Ricky Reimers, Roxbury

145-Justin LeMay, West Morris

152-Kade Loughney, West Morris

160-Connor Fortune, Morris Knolls

170-Marco Gaita, West Morris

182-Kevin Charles, Randolph

195-Robert Rosen, West Morris

220-Matt Meola, Roxbury

HWT-Shane Beston, Morris Knolls

 

SECOND TEAM

106-Robert Bohr, West Morris

113-Michael Caso, West Morris

120-Eli Shepard, West Morris

126-Scott Jarosz, Roxbury

132-Johnathan Vazquez, West Morris

138-Dean Cobianchi, Randolph

145-Dominick LaRusso, Roxbury

152-Michael Roumes, Roxbury

160-Christian Trimarchi, West Morris

170-Jacob Cougle, Morris Knolls

182-Luke Stefannelli, West Morris

195-Sam D'Uva, Parsippany Hills

220-Wade Drugac, Morris Knolls

HWT-Ryan Knox, Randolph

 

THIRD TEAM

106-Orlando Sullivan, Morris Knolls

113-Jack Wemmlinger, Morris Knolls

120-Daniel Perrault, Morris Knolls

126-Eric Jensen, Randolph

132-Scott Finnis, Randolph

138-John DeVito, West Morris

145-Michael Kaiser, Morris Knolls

152-Janny Lopez-Valle, Randolph

160-Talha Khan, Roxbury

170-Ralphy Perdomo, Roxbury

182-Stephen Fowler, Roxbury

195-Joel DePaola, Roxbury

220-Christian Avelar, Randolph

HWT-Jose Diaz, Roxbury

Continue reading...