Team page sponsored by

Your Logo HereChiro sample1Diner

2017 Panthers Wrestling

Final Record: 14-9

8th Place District 2

3rd Place NWJAC-Independence

Date   2016-2017 Schedule Results
12/18 Mount Olive Holiday Tournament  
12/20 Passaic Tech L 25-45
12/21 @ Pascack Valley L 25-44
12/27 Kittatinny Cougar Classic 7th
12/29 @ Clifton L 31-42
1/4 @ Boonton W 48-28
1/6 Wayne Hills  W 39-33
1/7 @ Nutley W 33-30
1/7 Livingston @ Nutley W 57-14
1/7 Montville @ Nutley L 15-56
1/10 @ Kinnelon W 37-24
1/13 Bayonne W 37-28
1/14 @ Passaic Valley L 26-47
1/14 North Bergen @ Passaic Valley L 18-40
1/14 Bloomfield @ Passaic Valley W 36-28
1/18 @ Whippany Park L 27-36
1/21 Par Hills W 51-12
1/21 Saddle Brook W 45-25
1/21 Summit W 57-23
1/24 Morris Catholic W 51-19
 1/27-1/28  Morris County Tournament @ Mount Olive 17th
2/1 Butler L 15-40
2/6 @ Jefferson NJ 1 Group 2 First Round L 18-50
2/11 Bergenfield W 42-18
2/11 Indian Hills W 68-3
2/11 Wallkill Valley W 58-24
2/18 District 2 Tournament 8th
                                                                                                                         

2016 Panthers Wrestling

Final Record: 11-9

 

 6th Place District 4

1st Place Independence

Date   2015-2016 Schedule Results
12/19 Mount Olive Holiday Tournament 4th
12/22 Hasbrouck Heights W 42-29
12/28  Kittatinny Cougar Classic 4th
12/30 @ Jefferson W 36-32 
12/30 Sparta @ Jefferson L 24-46
12/30 Pompton Lakes @ Jefferson L 33-43
1/6 @ Boonton W 55-24
1/9 @ Nutley L 27-47
1/9 Verona @ Nutley W 54-21
1/9 Hanover Park @ Nutley L 15-49
1/13 Butler W 39-30
1/16 Bridgewater @ Pequannock Duals L 27-44
1/16 Montville @ Pequannock Duals L 12-49
1/16 Belleville @ Pequannock Duals W 60-9
1/20 Kinnelon W 48-21
1/25 Lenape Valley L 24-38
1/27 @ Morris Catholic W 66-12
 1/29-1/30  Morris County Tournament @ Mount Olive 10th
2/3 @ Whippany Park W 45-23
2/8 Pascack Hills NJ 1 Group 2 First Round W 39-26
2/10 @ High Point NJ 1 Group 2 First Round L 24-40
2/13 @ Wayne Hills L 36-37
2/13 St. Joes (Mont) @ Wayne Hills W 54-27
2/19-2/20 District 4 Tournament @ West Milford 6th
                                                                                                                         

2015 Panthers Wrestling

Final Record: 20-2

 

 2nd Place District 4

1st Place Independence

Date   2014-2015 Schedule Results
12/20 Mount Olive Holiday Tournament 1st
12/27  Kittatinny Cougar Classic 5th
1/3 Hopatcong @ Patriot Duals W 53-18
1/3 West Essex @ Patriot Duals W 37-24
1/3 Hillsborough @ Patriot Duals W 35-28
1/6 Boonton W 53-19
1/9 Hatboro-Horsham @ Collingswood Duals W 60-12
1/10 Haddon Township @ Collingswood Duals W 46-18
1/10 Collingswood @ Collingswood Duals W 34-25
1/13 @ Butler W 45-24
1/17 Vernon @ Pequannock Duals W 77-0
1/17 Roxbury @ Pequannock Duals W 31-30
1/17 Bound Brook @ Pequannock Duals L 9-58
1/21 @ Kinnelon W 60-15
1/23 Mount Olive W 46-17
1/28 @ Morris Catholic W 69-6
 1/30-1/31  Morris County Tournament @ Mount Olive 7th
2/4 Whippany Park W 54-17
2/7 @ Randolph W 42-31
2/7 Trenton @ Randolph W 69-12
2/7 Barringer @ Randolph W 64-16
2/11 High Point NJ 1 Group 2 Semis L 29-30
2/14 @ Wayne Hills W 45-31
2/14 Passaic Tech @ Wayne Hills W 49-18
2/14 Bridgewater-Raritan @ Wayne Hills W 42-24
2/20-2/21 District 4 Tournament @ West Milford 2nd
                                                                                                                         

2014 Panthers Wrestling

Final Record: 16-6

 

3rd Place District 4

1st Place Independence

 

Date  2013-2014 Schedule Results
12/21 Mount Olive Holiday Tournament 5th
12/27 Kittatinny Cougar Classic 6th
1/4 Morristown @ North Warren Duals W 54-18
1/4 Hillsborough @ North Warren Duals W 31-21
1/4 Scotch Plains @ North Warren Duals W 48-25
1/8 Mountain Lakes W 61-6
1/11 Cherry Hill West @ Collingswood Duals W 42-32
1/11 Rancocas Valley @ Collingswood Duals W 48-27
1/11 South Philly @ Collingswood Duals W 80-0
1/11 Collingswood @ Collingswood Duals L 21-40
1/16 Kinnelon W 65-6
1/18 Pompton Lakes W 43-37
1/18 Whippany Park L 28-36
1/23 @ Morris Catholic W 66-9
1/25 @ Parsippany L 15-48
1/29 @ Boonton W 47-29
1/31-2/1 Morris County Tournament @ Mount Olive 13th
2/7 @ Butler W 64-3
2/8 @ Passaic Tech L 29-38
2/8 Montville @ Passaic Tech W 34-25
2/8 West Milford @ Passaic Tech W 48-25
2/12 Emerson/Park Ridge NJ Section 1, Group 1 Semis L 27-36
2/15 @ New Milford L 31-34
2/15 Dumont @ New Milford W 56-21
2/15 Bergenfield @ New Milford W 54-22
2/21-2/22 District 4 Tournament @ West Milford 3rd
                                                                                                                         

2013 Panthers Wrestling

Final Record: 20-7

 

3rd Place District 4

1st Place Independence

 

Date   2012-2013 Schedule Result
12/15 Mount Olive Tournament 4th
12/19 @ Mountain Lakes W 60-16
12/27 Cougar Classic 8th
12/29 Nottingham W 31-27
12/29 Hillsborough W 45-23
12/29 Heightstown W 59-9
12/29 Ewing W 78-0
1/5 West Essex L 24-45
1/5 Morristown L 33-34
1/5 Hopatcong W 43-25
1/9 @ Kinnelon W 58-9
1/11 Rancocas Valley @ Collingswood W 45-25
1/12 @ Collingswood L 26-36
1/12 Cherry Hill West @ Collingswood L 25-40
1/15 Morris Catholic W 66-15
1/19 Whippany Park W 48-18
1/19 Parsippany L 22-43
1/19 Pompton Lakes W 32-25
1/23 Boonton W 643
1/25-1/26 Morris County Tournament @ Mount Olive 13th
1/29 Butler W 63-9
2/2 @ West Milford W 42-24
2/2 PCTI @ West Milford W 37-26
2/2 Verona @ West Milford W 57-21
2/6 @ Vernon W 47-24
2/11 Pascack Hills North 1, Group 1 Quarters W 60-18
2/13 @ Kittatinny North 1, Group 1 Semis L 3-56
2/16 @ Wayne Hills W 42-22
2/16 Ramsey @ Wayne Hills W 43-28
2/16 Parsippany Hills @ Wayne Hills L 30-37
2/22-2/23 District 4 Tournament @ West Milford 3rd
                                                                                                                         

2012 Panthers Wrestling

2012 Final Record: 14-10

 

2nd Place District 4

1st Place Independence

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Coach: Jay LaPaglia

Colors: Navy/Gold

Section: North I, Group II

District: 2

Region: 1


Program History

 

State Place Winners

2016-Pat Daly-195/4th
2012-Keith Lemongello-160/4th
2012-Mike Spencer-Hwt/4th
2004-Dayton Frost-171/4th
2003-J.W. Bykowski-119/6th
2003-Brian May-152/7th
2002-Brian May-135/8th
2002-OJ DeChristofano-215/4th
1995-Greg Gingeleskie-172/4th
1995-Vin Anello-106/4th
1994-Greg Gingeleskie-160/4th
1990-John Dicarco-171/5th-6th
1984-Dave Brancato-109/8th
1981-Ricky Hughes-108/8th
1977-Brian Douglas-170/8th
1972-Don Budd-136/8th
1972-Tom Burklow-168/8th
1971-Dan Merlino-136/8th
1971-Paul Mattson-98/8th
1971-Blair Ludenmann-106/4th
1971-Don Budd-123/8th

 

Region Champions

2015-Pat Daly-195
2012-R.J. DeGeorge-132
2012-Keith Lemongello-160
2012-Mike Spencer-Hwt.
2011-R.J. DeGeorge-130
2004-Scott Van Peenen-160
2004-Dayton Frost-171
2003-Brian May-152
2002-OJ DeChristof-215
2002-JW Bykowski-112
1995-Greg Gingelskie-172
1984-Dave Brancato-109
1972-Tom Burklow-168
1972-Don Budd-136
1971-Blair Ludenmann-106

Twitter Badge Widget