Team page sponsored by

2017 Green Wave Wrestling

Date  2016-2017 Schedule Results
12/17-12/18 Beast of the East (Univ. of Del) 11th
12/23 Bound Brook @ Kingsway Duals W 27-26
12/23 Kingsway @ Kingsway Duals W 50-16
12/23 West Deptford @ Kingsway Duals W 60-16
12/23 Don Bosco Prep @ Kingsway Duals W 39-30
12/30 Mountain Lakes Invitational 7th
1/4 @ Chatham W 64-6
1/6 @ St. Peter's Prep W 53-7
1/10 @ Montville W 58-12
1/12 Clovis (CA) L 15-40
1/18 Morristown W 61-18
1/20 Holy Cross @ Jack Welsh Duals W 69-10
1/20 Northern Burlington @ Jack Welsh Duals W 50-16
1/21 Egg Harbor @ Jack Welsh Duals W 49-15
1/21 Bound Brook @ Jack Welsh Duals W 49-22
1/21 Buena @ Jack Welsh Duals W 47-15
1/24 Mendham W 42-21
1/27-1/28 Morris County Tournament @ Mount Olive 1st
2/4 @ Wyoming Seminary L 24-36
2/8 Seton Hall Non Public North A Semfinal W 39-22
2/10 Bergen Catholic Non Public North A Final L 23-28
2/18 District 10 Tournament  
     

2016 Green Wave Wrestling

Final Record: 12-5

 

 1st Place District 9

1st Place United

Date  2015-2016 Schedule Results
12/19-12/20 Beast of the East (Univ. of Del) 15th
12/29 Canon-McMillan Tournament 25th
1/6  @ Mendham W 46-24
1/9 @ Old Tappan W 50-21
1/9 Paramus @ Old Tappan W 40-27
1/9 Parsippany @ Old Tappan W 49-24
1/13 @ Morristown W 52-18
1/14 @ Newark Academy W 47-21
1/16 Blair Academy @ "Who's No. 1?" in Palestra (PA) L 9-51
1/16 Clovis (CA) @ "Who's No. 1?" in Palestra (PA) L 28-39
1/16 Holy Cross @ "Who's No. 1?" in Palestra (PA) W 56-18
1/16 Lake Highland Prep @ "Who's No. 1?" in Palestra (PA) L 30-41
1/20 Chatham W 55-12
1/22 New Milford W 51-20
1/27  Montville W 33-30
1/29-1/30 Morris County Tournament @ Mount Olive 1st
2/6 @ Wyoming Seminary (PA) L 22-39
2/8 Seton Hall Prep NJ Non Pub A First Round W 56-22
2/10 @ Don Bosco Prep NJ Non Pub A Semifinals W 35-30
2/12 @ Bergen Catholic NJ Non Pub A Finals L 9-50
2/19-2/20 District 9 Tournament @ Morristown 1st
     

 

2015 Green Wave Wrestling

Final Record: 15-2

 

 1st Place District 9

1st Place United

Morris County Champions

Date  2014-2015 Schedule Result
12/20-12/21 Beast of the East (Univ. of Del) 14th
12/29 Canon-McMillan Tournament 9th
1/2 St. Augustine Prep @ Rutgers W 31-28
1/6  @ Mendham W 43-28
1/10 @ Paramus W 44-15
1/10 Old Tappan @ Paramus W 55-15
1/10 Emerson-Park Ridge @ Paramus W 43-17
1/13 @ Morristown W 52-15
1/17 @ Demarest W 60-15
1/17 Garfield @ Demarest W 58-18
1/17 Nutley @ Demarest W 57-6
1/19 Mountain Lakes W 72-6
1/19 Newark Academy W 64-9
1/21 Chatham W 73-3
1/23 @ Bound Brook W 33-28
1/28  Montville W 54-12
1/30-1/31 Morris County Tournament @ Mount Olive 1st
2/7 Wyoming Seminary @ Princeton University L 16-40
2/10 Seton Hall Prep NJ Non Pub A First Round W 55-13
2/11 @ St. Peter's Prep NJ Non Pub A Semifinals L 24-31
2/20-2/21 District 9 Tournament @ Morristown 1st
     

2014 Green Wave Wrestling

Final Record: 15-4

 

2nd Place District 9

1st Place National

Morris County Champions

Date  2013-2014 Schedule Result
12/21-12/22 Beast of the East (Univ. of Del) 12th
1/4 Newark Academy Invitational 2nd
1/8 Mendham W 48-19
1/11 Shawnee @ Rutgers W 43-33
1/11 St Peter's Prep @ Rutgers L 29-32
1/11 River Dell @ Rutgers W 37-21
1/11 New Milford @ Rutgers W 50-27
1/14 @ Randolph W 50-21
1/16 Chatham W 66-12
1/18 Montville @ Demarest W 58-18
1/18 Lenape Valley @ Demarest W 53-18
1/18 Garfield @ Demarest W 63-18
1/20 Mountain Lakes  W 49-15
1/20 Bound Brook L 29-33
1/23 Parsippany Hills W 46-27
1/28 @ Morristown W 60-12
1/31-2/1 Morris County Tournament @ Mount Olive 1st
2/6 @ Roxbury W 35-31
2/8 @ Wyoming Seminary L 22-46
2/10 St. Joe's (Mont) Non Pub North A First Round W 44-22
2/12 Bergen Catholic Non Pub North A Semifinals L 29-36
2/15 West Morris W 58-12
2/21-2/22 District 9 Tournament @ Morristown 9th
     

2013 Green Wave Wrestling

Final Record: 14-4

1st Place District 9

1st Place National

 

Date  2012-2013 Schedule Result
12/15 Neptune Tournament 3rd
12/19 @ Mendham W 43-21
12/22 Beast of the East (Univ. of Del) 16th
1/2 @ Phillipsburg L 30-37
1/5 Newark Academy Tournament 1st
1/9 @ Chatham W 69-6
1/11 Randolph W 57-12
1/12 St. Peter's Prep @ Southern L 25-28
1/12 @ Southern W 28-27
1/12 Jackson @ Southern W 33-31
1/15 Roxbury W 51-9
1/19 @ Nutley W 49-24
1/19 Bergenfield @ Nutley W 47-21
1/19 West Essex @ Nutley W 51-16
1/21 Mountain Lakes W 46-21
1/23 @ Parsippany Hills W 45-24
1/25-1/26 Morris County Tournament @ Mount Olive 1st
1/29 Morristown W 58-12
2/1 Lenape Valley W 44-24
2/2 Wyoming Seminary (PA) L 16-55
2/6 West Morris W 36-31
2/11 St. Joe's (Mont) Non Pub, North A Quarters L 25-36
2/22-2/23 District 9 Tournament at Morristown 1st
     

2012 Green Wave Wrestling

2012 Final Record: 16-5

 

1st Place District 9

2nd Place National

Head Coach: Bryan Stoll

Colors: Green/White

Section: North Non-Pub A

District: 10

Region: 3


Program History

 

State Champions

2015-Joe Tavoso-152
2014-Ty Agaisse-106
2007-Trevor Melde-135
2006-Mike Grey-125
2006-Frank Perrelli-112
2005-Mike Grey-119
2004-Mike Grey-112
2003-Antonio Mangione-140
2003-Mike Grey-103
2002-Antonio Mangione-140

 

State Place Winners

2016-Pat Glory-113/2nd
2016-Ty Agaisse-126/2nd
2016-Nick Farro-132/3rd
2016-LJ Castellano-182/8th
2015-Pat Glory-106/2nd
2015-Ty Agaisse-120/2nd
2015-Nick Farro-132/6th
2014-Nick Farro-120/6th
2014-Travis Vasquez-138/3rd
2014-Dan Reed-145/3rd
2014-Joe Tavoso-152/4th
2014-Josef Johnson-170/3rd
2013-Christian Innarella-120/3rd
2013-Ty Agaisse-106/7th
2013-Josef Johnson-160/7th
2012-Christian Innarella-113/6th
2012-Max Rogers-120/7th
2012-Nick Anderson-126/7th
2012-Jorge Lopez-138/3rd
2011-Christian Innarella-103/7th
2011-Dean Sullivan-215/3rd
2011-Max Rogers-112/6th
2011-Devon Gobbo-140/3rd
2011-Jeff Canfora-135/3rd
2010-Devon Gobbo-135/5th
2010-Jeff Canfora-130/3rd
2009-Bob Grogan-215/6th
2007-Frank Perrelli-119/5th
2006-Trevor Melde-130/2nd
2005-Frank Perrelli-103/3rd
2002-John Cholish-145/4th
2001-Antonio Mangione-140/4th
2001-John Cholish-130/7th
2000-Brandon Kauffmann-140/4th
2000-Antonio Mangione-130/2nd
1999-Brandon Kaufman-130/7th
1998-Rick LaForge-103/6th
1992-Mark Facciani-135/7th-8th

 

Region Champions

2016-Pat Glory-113
2016-Ty Agaisse-126
2016-Nick Farro-132
2016-Cole Kreshpane-170
2015-Pat Glory-106
2015-Ty Agaisse-120
2015-Nick Farro-132
2015-Travis Vasquez-145
2015-Joe Tavoso-152
2014-Ty Agaisse-106
2014-Nick Farro-120
2014-Christian Innarella-126
2014-Dan Reed-145
2014-Josef Johnson-170
2013-Josef Johnson-160
2013-Ty Agaisse-106
2013-Nick Farro-113
2012-Christian Innarella-113
2011-Devon Gobbo-140
2011-Jorge Lopez-130
2010-Jeff Canfora-130
2009-Bob Grogan-215
2009-Devon Gobbo-112
2007-Frank Perrelli-119
2007-Trevor Melde-135
2006-Mike Grey-125
2006-Frank Perrelli-112
2006-Trevor Melde-130
2005-Mike Grey-119
2005-Frank Perrelli-103
2004-Mike Grey-112
2003-Antonio Mangione-140
2003-Mike Grey-103
2002-John Cholish-145
2002-Antonio Mangione-140
2001-Antonio Mangione-140
2001-John Cholish-130
2000-Antonio Mangione-130
2000-John Cholish-119
2000-Brandon Kaufman-140
1998-Rick LaForge-103
1989-John Facciani-125
1986-Chris Speck-102

Twitter Badge Widget